Jak ugotować najlepszą ciecierzycę? Co zdrowego znajdziesz w ciecierzycy?

Jeden z pierwszych przepisów z mojego bloga, całkiem zakurzony, rzadko czytany, a jest wart przypomnienia. Ciecierzyca to podstawowy składnik popularnego ostatnimi czasy hummusu. Ten azjatycki przysmak na stałe zagościł nie tylko w mojej kuchni. Wielu przygotowuje hummus z puszkowej ciecierzycy, jednak ta samodzielnie ugotowana w domu jest nieporównywalnie smaczniejsza i bez niechcianych dodatków. W tym poście chciałam się podzielić przepisem na ugotowanie najlepszej ciecierzycy na świecie, przepisem, który podejrzałam u Nigelli. CIECIORKA zwana grochem włoskim jest nie tylko przepysznym ziarnem, ale też niezwykle  zdrowym.

CIECIERZYCA (cicer arietinum L.) – to jednoroczna roślina z rodziny bobowatych, pochodzi z zachodniej Azji. Niezaprzeczalnie jest bogatym źródłem białka. Badania potwierdziły, że skład aminokwasowy białka zawartego w tej roślinie przypomina swoim składem pełnowartościowe białko zwierzęce. Dlatego też jest istotnym składnikiem w diecie wegeteriańskiej.

Ciecierzyca – właściwości

Ma mnóstwo cennych składników odżywczych. Jest bogata w mikroelementy, takie jak: fosfor, potas, cynk, żelazo, magnez i witaminy: A, B9, B6, C, i K.

Może być pomocna w leczeniu wielu schorzeń:

  • bóle głowy i gardła
  • niedobór witamin i minerałów (eliminuje niedobory)
  • wypadanie włosów i łamliwość paznokci (cynk i witamina B6)
  • obniżeniu poziomu cholesterolu
  • pomoc w leczeniu wrażliwości na insulinę i cukrzycę (ze względu na dużą zawartość błonnika)
  • pomocna w utrzymaniu szczupłej sylwetki -100 g ciecierzycy to 160 kcal

Ciecierzyca – zastosowanie

Ciecierzyca znakomicie pobudza wyobraźnię kulinarną, dlatego znajduje wielorakie zastosowanie w wielu kuchniach świata. Można z niej przyrządzić purée, dodawać do zup, potrawek, sosów oraz sałatek. Zmielone ugotowane ziarno ciecierzycy może stanowić farsz do pierogów i naleśników.

Oprócz tego służy ona do wyrobu specjalnej mąki o nazwie besan oraz tzw. hummusu — smarowidła do chleba i placków w tradycyjnej kuchni kultur bliskowschodnich i obszaru Morza Śródziemnego.

Jak przygotować ciecierzycę?

Powinniście wiedzieć o trzech rzeczach dotyczących gotowania ciecierzycy:

  • Na pewno musimy moczyć ją dłużej, niż podają przepisy, bo od 12 do około 24 godz.
  • Po drugie trzeba ją dłużej gotować — musicie być przygotowani na 1-1,5 godziny. Chyba że użyjecie szybkowaru. Wtedy ewidentnie skróci się czas gotowania. (Patrz na czas gotowania na opakowaniu, bo są różne opcje)
  • Po trzecie sekret polega na dodaniu do moczenia specjalnie przygotowanej pasty. Otrzymamy wtedy ciecierzycę niewiarygodnie aksamitną i orzechową w smaku. Ta pasta to mieszanka mąki, sody oczyszczonej i soli

Przepis na pastę do namaczania:

  • 2 łyżki mąki
  • 2 łyżki soli                                                  
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej

Przygotowanie:        

  • wymieszaj składniki na pastę, dodaj do tego odrobinę zimnej wody, wymieszaj  z moczącą się ciecierzycą. Pozostaw na 24 godziny, najlepiej na całą noc
  • Po namoczeniu, następnego dnia dokładnie opłucz ziarna, przełóż do dużego garnka, zalej nową zimną wodą, tak aby przykryć wszystkie ziarna. Gotuj. Na tym etapie nie dodawaj soli, bo skórka ciecierzycy stwardnieje. Sól dodaj na końcu gotowania. Gdy ziarna są miękkie, odcedź. Zużyj od razu, albo skrop oliwą, żeby nie wyschła i przechowuj w lodówce do następnych potraw.                                         

SMACZNEGO!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *