Zrób to sam — masło klarowane Ghee

Ghee, czyli indyjskie „płynne złoto” masło klarowane — genialny tłuszcz znany od tysięcy lat. Klarowane masło bez utraty swoich właściwości może być przechowywane przez 100 lat.

Masło Ghee — właściwości

  • W czasie klarowania masło pozbawia się mlecznego białka, laktozy, a także różnych osadów i szumowin. Ghee w czasie podgrzewania zmienia swą tłuszczową strukturę z nasyconej w jednonasyconą, taką, jaka pierwotnie występuje w oliwie z oliwek.
  • Masło klarowane zawiera kwas masłowy, czyli kwas tłuszczowy o właściwościach przeciwwirusowych i przeciwnowotworowych, podnoszący w organizmie poziom interferonu.
  • Nie podnosi poziomu cholesterolu we krwi.
  • Stymuluje pracę wątroby i poprawia pracę enzymów.
  • Ma wyjątkowo wysoki punkt dymienia, aż 252 stopnie C. Dlatego świetnie nadaje się do głębokiego smażenia. W kuchni ma wszechstronne zastosowanie. Ghee ma niebiański orzechowy zapach i wspaniały smak, którym dzieli się ze smażonymi na nim potrawami. Ghee nie jełczeje. Bez dostępu powietrza i suchym pomieszczeniu może być przechowywane przez wiele lat.
  • Ponadto jest bogatym źródłem witaminy A i D.

Kupione w sklepie nie należy do najtańszych produktów. Gdy spotkasz ghee w przystępnej cenie, możesz być pewny, że to tania podróba, najczęściej z dodatkiem margaryny lub oleju. Dlatego najlepiej samemu przygotować ghee w domu. Jest to bardzo proste. Należy się tylko zaopatrzyć w prawdziwe masło dobrego gatunku bez żadnych cudacznych dodatków.

Domowe masło ghee — sposób przygotowania:

  • Włożyć masło do garnka z grubym dnem i podgrzewać do rozpuszczenia. Gdy się spieni, maksymalnie zmniejszyć płomień. I tak będzie sobie bulgotać na bardzo małym ogniu około 30- 60 minut. Czas zależny jest od ilości przygotowywanego masła. Niektórzy zbierają powstałą w trakcie klarowania pianę. Ja ją zostawiam, bo piana będzie powoli gęstnieć i tak sama opadnie na dno, łącząc się z resztą szumowin. Po około 20- 40 min masło zacznie robić się przejrzyste i będzie pięknie orzechowo pachnieć. Gdy resztki, które zbiorą się na dnie garnka, zaczną się złocić, masło wyłączyć.
  • Na sitku położyć papierowy ręcznik i filtrując powoli przelać do naczynia, w którym będzie przechowywane, pozostawiając nienaruszone szumowiny na dnie garnka. Gotowe!

UWAGA!
Przy wszystkich czynnościach, filtrowaniu i przelewaniu należy zachować ostrożność, ze względu na wysoką temperaturę płynnego masła.

Gdy skosztujesz choć raz jajecznicy lub ryby usmażonej na ghee, zawsze będziesz chciała je mieć w swoich zapasach.

Tradycja klarownia masła nie ogranicza się tylko do Indii. Też w Pakistanie, południowej Azji, Egipcie, Etiopii i krajach arabskich jest wszechobecna. Ghee pochodzi głównie z masła produkowanego z mleka krowiego, ale jest wyrabiane również z mleka koziego, owczego, wielbłądziego, a nawet mleko jaków jest wykorzystywane do jego produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *