wtorek, 13 sierpnia 2013

Flawonoidy - kolorowa wartość warzyw i owoców


"Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób" - oto jedno z przewodnich haseł "ojca medycyny" Hipokratesa. Przeczytaj poniższy artykuł, a przekonasz się jak aktualne to hasło jest do dzisiaj.
Ponieważ mojemu blogowi przyświeca idea zdrowego odżywiania, nie mogło zabraknąć tak ważnej wzmianki o flawonoidach, a tym samym odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto jeść warzywa i owoce?
Koniecznie przeczytaj, zapraszam do lektury.
Flawonoidy to organiczne substancje chemiczne występujace w roślinach. Związki flawonowe (zwane również flawonoidami lub bioflawonoidami) chronią komórki roślinne przed chorobami i szkodliwym działaniem słońca, grzybów i insektów. Przeniesione do organizmu człowieka mogą pełnić podobną rolę jak witaminy. Flawonoidy to jeden z typów substancji fotochemicznych (nazwa pochodzi od greckiego słowa phyto - roślina), które znajdują się w roślinach. Jest ich około 8000, z tego 500 już dobrze poznane i opisane.
Występują min. w owocach (szczególnie cytrusowych), warzywach (np. pomidor, brokuł, szpinak, jarmuż), kaszy gryczanej, roślinach strączkowych (np. soi), herbacie i czerwonym winie.
Substancje te często są kolorowe i nadają owocom jagodowym czerwone i granatowe zabarwienie, a cytrusowym pomarańczowe i żółte. Gromadzą się zazwyczaj pod skórką, dzięki czemu przyciagąją pożyteczne owady, a odstraszają te, które są niepożądane. Bronią także rośliny przed pasożytami i mikroorganizmami.
Flawonoidy są składnikiem ziół i innych roślin, które są wykorzystywane od bardzo dawna do leczenia wielu chorób. I chociaż nie znano wówczas składu chemicznego roślin, dzięki doświadczeniu wielu pokoleń zioła zastępowały leki. Sposoby leczenia naszych przodków to właściwie nic innego jak stosowanie bioflawonoidów dla dobra ludzi.
Stwierdzono, że za aktywność prozdrowotną owoców i warzyw oprócz witamin i soli mineralnych, odpowiedzialne są związki phyto odżywcze nazywane fitoskładnikami i błonnik. Pośród składników fitoodżywczych za szczególnie cenne dla naszego zdrowia uznano: karetonoidy oraz polifenole.
A oto pokrótce tylko naukowo udowodnione obszary pozytywnego działania substancji phyto-odżywczych:
 • flwonoidy wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne
 • wspomagają terapię chorób nowotworowych
 • wykazują profilaktyczny wpływ na choroby przyzębia i zębów
 • ograniczają otyłość
 • chronią skórę przed nowotworem
 • podnoszą odporność
 • wykazują silne działanie przeciwutleniające - szczególnie polifenole - a tym samym przyczyniają się do wycofania 60 różnych chorób cywilizacyjnych takich jak: choroby serca, miażdżyca, nowotwory, cukrzyca, zapalenia i choroby neurodegeneracyjne (Parkinson, Alzheimer), katarakta, czy osteoporoza.
A teraz w telegraficznym skrócie przedstawię konkretne działanie wybranych, znanych i bardzo cennych dla naszego zdrowia bioflanowoidów: 
 • likopen - jest silnym przeciwutleniaczem i może zmniejszyć wystąpienie nowotworów: przewodu pokarmowego i płuc. Zapobiega również chorobom serca, zwyrodnieniu plamki żółtej i zaćmie. Aby był efektywnie wykorzystany musi być spożywany z dodatkiem tłuszczu. Można to uzyskać dodając np. oliwy do sosu pomidorowego. Nie może go zabraknąć szczególnie w diecie osób starszych. Źródłem likopenu są: sosy pomidorowe, ketchup, świeże pomidory i czerwone owoce np. arbuz. 
 • luteina i zeaksantyna poprawiają wzrok. Związki te wchodzą w skład plamki żółltej, która odpowiada za prawidłowe widzenie. Luteina i zeaksantyna działają jak tarcza ochronna przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zapobiegają degeneracji plamki żółtej, są również antyoksydantami. Do dobrych źródeł tych składników zaliczamy: jarmuż, szpinak, brukiew i brokuły. 
 • kwercetyna - zabójcza dla bakterii. Pomaga zwalczyć przeziębienią, ogranicza stany zapalne, zmniejsza obrzęki, tłumi reakcje alergiczne. Wykazuje także właściwości przeciwutleniające. Podobnie jak rutyna działa wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych. Kwercetynę znajdziesz w cebuli, szalotce, czosnku, porze, jabłkach, czerwonym winie i herbacie. 
 • allicyna występująca w dużej ilości w czosnku może przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe i przeciwutleniające. Codzienna porcja czosnku może uchronić przed infekcjami i przeziębieniem, a ajoene występująca w czosnku przyczyni się do obniżenia ciśnienia krwi, zapobiegnie powstawaniu zakrzepów i poprawi pracę serca. Zredukuje ryzyko miażdżycy tętnic. 
 • antocyjany nadające niebieską barwę śliwkom, owocom jagód, winogron wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Zapobiegają kurzej ślepocie i degeneracji plamki żółtej. 
 • resveratrol dzięki któremu Francuzi pomimego niezdrowego stylu życia dożywają późnej starości w bardzo dobrej kondycji i zdrowiu. Właśnie w wypijanym przez nich w sporej ilości wina znajduje się resveratrol. Obniża on poziom cholosterolu, zapobiega zakrzepom i hamuje rozrost komórek nowotworowych. 
 • flawon należy do nielicznych substancji, które wiążą toksyczne pierwiastki, takie jak miedź i ołów, a potem wydalają je z organizmu. 
 • sulforafan to substancja antynowotworowa którą znajdziesz w brokułach 
 • genisteinę zawiera soja, izotiocyjyny występuja w kapuście itd, itd.....
Teraz, pełnia lata i najłatwiej odżywiać się zdrowo, bo właśnie dojrzewa najwięcej owoców i warzyw. W tym roku, przy tak dużej dawce słońca jaką dostały są wyjątkowo słodkie i smaczne. Niestety te tak cenne dla naszego zdrowia substancje nie są gromadzone w organizmie człowieka, dlatego należy regularnie spożywać pokarmy bogate w te związki. Dziennie w naszym pożywieniu powinno znaleźć się ich około 1 grama. Zważywszy na ich mikroskopijne ilości jest to wartość dość duża. Dlatego trzymajmy się hasła : warzywa i owoce 6 X dziennie.

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Pozdrawiam!