środa, 11 września 2013

Dżem morelowy niskocukrowy


Dżem morelowy to najsmaczniejszy z dżemów. Ma niezwykle intensywny, boski smak i przepiękny kolor. Bezapelacyjnie to mój dżemowy faworyt.
W zależności od ilości dodanego cukru mamy dżemy wysokocukrowe (ilość cukru to połowa ciężaru oczyszczonych owoców) - nie wymagające pasteryzowania, bardzo słodkie oraz dżemy niskocukrowe, dużo mniej kaloryczne, nie tak słodkie, wymagające jednak pasteryzacji.

Ja chciałabym zachęcić do przyrzadząnia dżemów niskocukrowych. Daje się do nich o połowę mniej cukru niż do wysokocukrowych. Trzeba jednak pamiętać, że ta dawka cukru nie wystarcza do ich utrwalenia, zatem wymagają one koniecznie pasteryzacji. Warto pamiętać także o dodatku cytryny. Nie jest to tylko dodatek smakowy. Im bardziej kwaśne pH dżemu, tym lepszą będzie miał trwałość, bo przetrwalniki mikroorganizmów, które nie zginą podczas pasteryzacji, nie będą miały odpowiednich warunków do rozwoju, dlatego zawsze pożądane jest zakwaszenie dżemu sokiem z cytryny.


Składniki:
1 kg moreli, przepołowionych bez pestek
20- 25 dkg cukru
1 szklanka wody - 200 ml
sok z 1 cytryny

Wykonanie:
  • Owoce pozbawić pestek, pokroić na mniejsze kawałki, umieścić w szerokim rondlu, zasypać cukrem, dokładnie wymieszać tak, by całe obtoczyć w cukrze. Pozostawić na 1-2 godziny
  • Rondel przykryty przykrywką ustawić na bardzo małym ogniu. Gdy owoce puszczą cały sok przykrywkę zdjąć i rozpocząć smażenie moreli, aż do uzyskania pożądanej gęstości. Możemy to zrobić jednorazowo w ciagu 2-3 godzin, lub smażenie rozłożyć na raty. Pod koniec smażenia dodać sok z cytryny.
  • Gorący dżem wlać do wyparzonych słoiczków i zakręcić wieczkiem
  • Pasteryzować w temperaturze bliskiej wrzenia około 10-15 minut.
Uwagi: Gdy owoce są bardzo mączyste, mało soczyste dodaj około 1 szklanki wody do smażenia, by owoce się nie przypaliły podczas wysmażania

                                                                UDANYCH PRZETWORÓW !

3 komentarzy

  1. Morele w tym roku obrodziły więc przepis mi sie przyda.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszy mnie to,przepis jest super.U mnie w tym roku rowniez urodzaj nadzwyczajny,takze bedzie co przerabiac :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Pozdrawiam!