sobota, 26 lipca 2014

Jagodowy dżem z kolendrą - ABC dżemowania


Dżemy wykonuje się z owoców wykazujących właściwości galaretyzujące. Są to agrest, brzoskwinie, jabłka, czarne jagody, jeżyny, porzeczki, maliny, morele, śliwki. Dawka cukru jest zależna od właściwości użytych do przerobu owoców. Przeważnie dodaje się go w ilości połowy cieżaru oczyszczonych owoców. Ilość cukru ma zasadnicze znaczenie, ponieważ za mała spowoduje pleśnienie dżemu, a za duża jego scukrzenie.

Gotować je można w różny spsosób, to znaczy albo cukier daje sie wprost do owoców i bez dodania wody ogrzewa całość na wolnym ogniu, lub też można - zwłaszcza owoce miękkie, takie jak jagody właśnie - przesypać cukrem, tak by każdy owoc był nim obtoczony. Następnie odstawić na noc, a na drugi dzień rozpocząć gotowanie dżemu na wolnym ogniu.
Wysokocukrowe dżemy w zasadzie nie wymagają pasteryzowania.
Chciałam zachęcić jednak do przyrządzania dżemow niskocukrowych. Daje się do nich o połowę mniej cukru niż do wysokocukrowych. Trzeba jednak pamiętać, że taka dawka cukru nie wystarcza do ich utrwalenia, przeto wymagają one pasteryzacji. Wówczas gorącym dżemem trzeba napełnić słoiki i pasteryzować w temperaturze bliskiej wrzenia około 10-15 minut. Tyle o dżemach mówi "Nowa kuchnia śląska".
Dżemy niskocukrowe, które robię w większej ilości i wiadomo, że będą dłużej przechowywane pasteryzuję dla pewności, by moja praca i owoce nie poszły na marne. Dżemy jak dzisiejszy jagodowy, który zrobiłam w ilości 3 słoiczków i zostanie spożyty w najblizszym czasie, po wypełnieniu odwracam do góry dnem, pozostawiam do ostygnięcia i już nie pasteryzuję.
Ważny do dżemu jest dodatek soku z cytryny, który należy dodać pod koniec smażenia.  Sok z  cytryny to nie tylko dodatek smakowy, ale ma on za zadanie zapewnić kwaśne pH dżemu. Dzięki temu dżem będzie trwalszy, poniewaz przetrwalniki mikroorganizmów, które nie zginęły przy wyparzaniu słoiczków i wieczek będą miały gorsze warunki rozwoju i dżem nie spleśnieje.
Wszystko co powyżej - odnosi się do dżemow sporządzanych starym, tradycyjnym domowym sposobem bez użycia gotowach środków żelujacych z konserwantami. Dżem zazwyczaj smażymy kilka dni, aż odparuje woda i stanie się gęsty i skoncentrowany.


Skladniki na około 3 słoiczki:
1000 g czarnej jagody ( około 2 l)
300-350 g cukru
sok z 1 małej cytryny
1/4 łyżeczki kolendry w proszku

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
 • jagody bardzo dokładnie wypłukać, usunąć listki, zasuszone owoce i ogonki. Pozostawić na sitku do odsączenia
 • owoce wsypać do rondla o grubym dnie i zasypać cukrem. Dokładnie wymieszać potrzasając garnkiem, by obtoczyć wszystkie jagody w cukrze. Pozostawić na noc, by puściły sok
 • następnego dnia postawić garnek na ogniu, zagotować owoce, następnie zmniejszyć ogień i rozpocząć powolne smażenie dżemu. Można smażyć go dłużej - jednorazowo, lub smażenie rozłożyć na raty. Smażyłam  na 3 raty po 30 minut. W ostatniej fazie dodać kolendrę i sok z cytryny.
 • gorącym dżemem napełnić wyparzone słoiczki przy pomocy specjalnego lejka, tak by nie pobrudzić brzegów słoiczka. Zakręcić, odwrócić do góry dnem i odstawić do wystygnięcia
 • jak rozpoznać, że dżem jest gotowy ? Są na to 2 sposoby:
 1. Za pomocą łyżki, jeśli dżem nie spływa, a spada z łyżki płatami, dżem jest już odpowiednio wysmażony
 2. Za pomocą talerzyka. Na zimny talerzyk ( włóż go na chwilę do zamrażaki) wylej łyżeczkę dżemu. Gdy ładnie zastyga i zachowuje kształt dżem jest odpowiednio wysmażony

Przetwory
Powodzenia :-)

2 komentarzy

 1. Taki dżem to doskonały sposób na zamknięcie lata w słoiku :) Pyszności!
  Przepis dodaję do akcji
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Patrycja,dzieki:) Dla mnie jagody tez sa kwintensencja lata :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Pozdrawiam!