poniedziałek, 22 czerwca 2020

Dżem z płatków róży na miodzie


Dżem z płatków róży to unikat wśród słoiczków z przetworami. Ponieważ zaczął się sezon kwitnienia róż warto przygotować różane specjały. Przepis na cukier różany znajdziesz na blogu- tutaj, a na nalewkę różaną tutaj.
Płatki róży oprócz obłędnego zapachu i niebywałego smaku posiadają wiele wartości zdrowotnych, zresztą jak wszystkie dary natury.
Od dawna myślałam o przygotowaniu dżemu z płatków róży i wreszcie plan zrealizowałam.
Dżem przygotowałam expresowo, bez mozolnego ucierania i bez dodatku cukru.
Zebrane płatki róż po prostu zblendowałam razem z miodem, a żeby rozpuścić skrystalizowany miód na koniec podgrzałam całość przez około 5 minut do jego rozpuszczenia. Może ma mniej wartości niż ten ucierany na surowo, ale  smak i zapach zachował. Zapakowałam w słoiczki i gotowe. Z dżemem różanym upiekłam już bułeczki drożdżowe i ciasto z truskawkami. Zapraszam do przepisów w następnych postach.

Składniki na 2 słoiczki a'180 ml:


250 g płatków różanych
4 łyżki miodu
sok z 1/2 cytryny

Przygotowanie:

  • zebrać płatki róż w miejscu położonym z dala od ruchu samochodowego. Po przyniesieniu płatków do domu rołożyć je, aby wymaszerowały zabłąkane żyjątka. Niektórzy radzą, by z każdego płatka wyciąć białą końcówkę, ponieważ nadaje przetworom goryczkowego posmaku. Nie wycinałam z powodu czystego lenistwa. Fakt, dżem wyjadany ze słoiczka ma leciutki posmak goryczki, ale w cieście i drożdżówkach ulotnił się już całkowicie
  • płatki róż umieścić w kielichu blendera, dodać miód i zblendować. Ilość miodu dostosuj do własnych preferencji smakowych. Mój dżemik nie jest przesadnie słodki
  • masę różaną przełożyć do rondelka, dodać sok z cytryny i przesmażyć przez około 5 minut. Przesmażałam, ponieważ użyłam zcukrzonego miodu. 
  • gorący dżem przełożyć do wyparzonych słoiczków
                                                                   SMACZNEGO !


0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Pozdrawiam!