RUMIANEK – LECZNICZE ZIOŁO. Jak suszyć rumianek?

Rumianek, nazywany też kamilką, to zioło, które od wieków zdobywało uznanie ludzi z różnych kultur. Dzięki swoim cennym właściwościom, rumianek zdobył miano uniwersalnego środka w domowej apteczce.

Roślina, która skrywa sekrety

Rumianek nie tylko zachwyca swym delikatnym wyglądem, ale też swoją wszechstronnością. Jako roślina jednoroczna, znajduje swoje miejsce na wielu terenach – od suchych piasków, przez żyzne gliny, aż po nasłonecznione łąki i obrzeża dróg. Zakwita od późnej wiosny do wczesnego lata, rozświetlając otoczenie jasnymi płatkami i wydzielając delikatny zapach. Jednak na łąkach warto zachować ostrożność, ponieważ obok rumianku mogą rosnąć podobne rośliny, takie jak maruna bezwonny czy jastrun. Wystarczy przetrzeć listki rumianku, by poczuć jego charakterystyczny aromat, który od razu rozwieje wątpliwości.

Jak suszyć rumianek?

Suszenie rumianku to prosta, ale istotna technika, która pozwala zachować jego właściwości lecznicze i aromatyczne na dłuższy czas. Aby to zrobić, warto zbierać kwiaty w słoneczny, suchy dzień, najlepiej w godzinach przedpołudniowych, kiedy są one najbardziej nasycone olejkami eterycznymi. Kwiaty powinny być zebrane z dala od zanieczyszczeń i ruchu ulicznego. Po zbiorze, rozłóż je cienko na papierze, ściereczce lnianej lub bawełnianej w zacienionym, przewiewnym miejscu, unikając bezpośredniego światła słonecznego. Regularnie obracaj kwiaty, aby suszyły się równomiernie, co może trwać kilka dni. Gdy stają się kruche i łatwo się łamią, oznacza to, że są gotowe do przechowywania w szczelnych pojemnikach. Alternatywnie, można korzystać z elektrycznych suszarek czy piekarnika przy bardzo niskiej temperaturze, pamiętając o regularnym sprawdzaniu, aby nie przesuszyć kwiatów.

Kwiaty rumianku możemy suszyć na trzy sposoby: 

  1. w zacienionym, przewiewnym miejscu rozłożyć zebrane kwiatki na papierze (niezadrukowanym), ściereczce (lnianej lub bawełnianej) i czekać, aż się ususzą. W międzyczasie kilkakrotnie je przemieszać. Trudno tutaj określić czas, bo zależy to od temperatury otoczenia
  2. w elektrycznej suszarce. Postępuj wg wskazań instrukcji użytkowania urządzenia
  3. rumianek suszyłam w piekarniku. Kwiaty rozłożyłam na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia i wstawiłam do nagrzanego piekarnika 2 x po pieczeniu ciasta i chleba. Drzwiczek piekarnika nie zamknęłam całkowicie (pomiędzy piecyk, a drzwiczki włożyłam rękawicę kuchenną), by nadmiar wilgoci miał ujście. Ususzone kwiatki przełożyłam do papierowych torebek 

Bogactwo rumianku

Co sprawia, że ten skromny kwiat jest tak ceniony? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie są substancje zawarte w koszyczkach rumianku. Olejek eteryczny obfituje w składniki, takie jak chamuzalen, a-bisabolol, czy mircen. Ale to nie wszystko. Rumianek skrywa w sobie także spiroeter, kumaryny oraz bogate spektrum flawonoidów.

Właściwości, które warto poznać

Nie ma wątpliwości, że rumianek to prawdziwa skarbnica korzyści dla zdrowia. Jego zdolność do łagodzenia bólów brzucha czy działanie rozkurczowe czynią go idealnym towarzyszem podczas menstruacji lub problemów trawiennych. Ale rumianek nie tylko łagodzi, ale także leczy – posiada właściwości bakteriobójcze, które sprawiają, że świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry czy jamy ustnej. W kosmetyce rumianek odnajduje się doskonale, dodawany jest do kremów, maseczek czy nawet past do zębów. Właściwości antybakteryjne rumianku sprawiają, że jest niezastąpiony w walce z problemami skórnymi, od trądziku po podrażnienia. Jeśli dodamy do tego działanie przeciwcukrzycowe i korzyści dla trzustki, okazuje się, że mały rumianek ma wielką moc.

Nie można jednak zapominać, że rumianek, mimo wielu korzyści, może być źródłem alergii. Około 2% ludzi jest na niego uczulonych, dlatego zawsze warto przetestować na małym fragmencie skóry przed szerszym zastosowaniem.

Jak wykorzystać rumianek w domu?

Chcąc cieszyć się właściwościami rumianku przez cały rok, warto pomyśleć o jego suszeniu. Aby to zrobić, najlepiej jest zbierać kwiaty z dala od dróg i zanieczyszczeń. Istnieje wiele metod suszenia rumianku – od tradycyjnego suszenia w cieniu, przez używanie suszarki, aż po piekarnik. Gotowy susz idealnie komponuje się z innymi ziołami, tworząc smakowite i zdrowe herbatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *