czwartek, 30 lipca 2020

Lipa - zbiór, suszenie , wartości zdrowotneLipiec to czas lipy, najlepszy okres na zbiór tych cennych kwiatów. Co ciekawe nazwa miesiąca lipiec pochodzi właśnie od kwitnących w tym okresie lip. O tym, że warto zbierać lipowe kwiaty nie trzeba nikogo przekonywać, bo wszyscy wiemy że zimową porą nie ma lepszego leku na przeziębienie niż herbatka z lipy. Zbieranie kwiatów lipy to sama przyjemność, bo słodka woń lipy roznosi się dookoła. To najprzyjemniejszy zapach lata!


Najważniejsze wartości zdrowotne lipy:

  • lipa zawiera cenne związki o działaniu antyoksydacyjnym (flawonoidy - pochodne kwercetyny i kemferolu), niacynę i witaminę C, olejek etryczny, kwasy organiczne, garbniki, aminokwasy, śluzy i mikroelemety
  • działa przeciwzapalnie i napotnie, dlatego tak często polecana jest w przypadku przeziębienia
  • substancje śluzowe zawarte w lipie wykazują działanie kojące i osłaniające na błony śluzowe, łagodzą więc kaszel, ból gardła czy chrypkę
  • napar z lipy działa uspakajająco, rozluźniająco, ułatwia zasypianie
  • lipę poleca się również w zaburzeniach trawienia, a napar z jej kwiatów w niewielkim stopniu pobudza wydzielanie soków trawiennych, zwiększa przepływ żółci do dwunastnicy, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie i lekko moczopędnie
  • kwiaty lipy zawierają flawonoidy, które mają właściwości antyoksydacyjne. Usuwają z organizmu wolne rodniki, co może mieć znaczenie w profilaktyce wielu chorób i zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworu. Jednocześnie lipa opóźnia proces starzenia się
  • herbata z kwiatów lipy pomoże osobom, które czują wzmożone napięcie nerwowe. Relaksująco działa nie tylko napar, ale i kąpiel. Olejki eteryczne zawarte w kwiatostanie działają odprężająco
  • napar z kwiatów lipy używany jest do użytku zewnętrznego przy: zapaleniu spojówek, suchości oczu, opuchlizny i cieni pod oczami, a śluzy zawarte w lipie łagodzą stany zapalne skóry (łojotok, przesuszenie, wypryski)
Przeciwskazania do stosowania lipy:

Preparatów na bazie lipy nie powinno się stosować w czasie ciąży i karmienia. Nie powinny po niesięgać osoby z chorobami serca oraz ze skłonnością do alergii. Uczulenia objawia się swędzeniem, rumieniem, kichaniem i łzawieniem.

Zbiór, suszenie i przechowywanie kwiatów lipy:

Przełom czerwca i lipca, oraz cały lipiec to najlepszy czas na zbiór kwiatów lipy. Okres zbioru uzależniony jest od regionu Polski. Na Pomorzu okres wegetacyjny jest przesunięty o około 2 tygodnie w porównaniu z resztą kraju.
Mamy 2 gatunki tego drzewa: lipę szerokolistną (Tilia platyphyllos), która kwitnie zazwyczaj w drugiej połowie czerwca i kwitnącą 2 tygodnie później lipę wąskolistną (Tilia cordata).
W słoneczne dni, z dala od ruchu samochodowego zbieramy młode kwiatostany lipy razem z szypułką i łuskowatą podsadką wyglądającą jak podwójny listek. Ziele można już zbierać w momencie, gdy część kwiatów jest jeszcze w pączkach. Nie zbieramy kwiatów przekwitniętych, bo ponoć, mają słabszą moc i ponoć nawet właściwśości nartotyczne..

Zebrane kwiaty należy rozłożyć cienką warstwą na szarym papierze. płótnie lub siatce w przewiewnym, zacienionym miejscu. Nigdy na słońcu, bo stracą swoje cenne właściwości.
Kwiaty lipy z przylistkami są tak cieniutkie i delikatne, że wystarczą 2 dni i są całkowicie wysuszone. To ziółko, które najszybciej i najłatwiej ususzyć.
Wysuszone kwiaty przetrzymujemy w szczelnie zamkniętych puszkach lub słoikach, by nie straciły swego aromatu.

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Pozdrawiam!