„Frankfurter Grüne Sauce” („Gri Soß”) zielony sos frankfurcki to specjalność Hesji (Frankfurtu i Kassel). Nazwa sosu frankfurckiego ma status CHRONIONEJ NAZWY POCHODZENIA, czyli g.g.A=geschützte geografische Angabe. Jest kompozycją siedmiu wiosennych ziół. Sezon tradycyjnie rozpoczyna się w Wielki Czwartek-Gründonnerstag przed Wielkanocą. Jego oryginalny smak sprawia, że Niemcy chętnie wyłamują się z tradycji, jedzą go również w dni powszednie i to nie tylko wiosenne.
Jego historia zaczyna się kilka wieków temu dzięki Hugenotom, którzy sprowadzili go z Francji. Zielony francuski „Sauce Verte”( włoska Salsa Verde) został przystosowany do miejscowych warunków i pojawił się w nim zestaw miejscowych ziół, które decydują o jego charakterystycznym smaku.
Corocznie – zawsze w maju odbywa się we Frankfurcie Grüne-Sauce-Festival, w którym konkuruje około 50 restauratorów z Frankfurtu i regionu o tytuł „Grüne-Sauce-Königs”.
O jego niepowtarzalnym smaku decyduje dobór ziół. Oto siedem ziół, które tworzą Grüne-Sauce:
- Petersilie – natka pietruszki
- Borretsch – ogórecznik lekarski
- Sauerrampfer – szczaw zwyczajny
- Kerbel – trybula
- Kresse – rzeżucha
- Pimpinelle – krwiściąg mniejszy
- Schittlauch – szczypiorek
Ta świeża kompozycja ziół zawiera sporo witamin, składników mineralnych, aromatycznych olejków roślinnych – jest zatem świetną bazą, byśmy wzmocnieni, odświeżeni, w pełni sił witalnych wkroczyli w wiosenne klimaty.
Tradycyjnie zioła są ręcznie pakowane w biały papier, a ich zawartość to przynajmniej 250 g.
Podawany jest do zimnych mięs, wędlin, ziemniaków, jajek i ryb.
Nie ma tu jednego, konkretnego przepisu. Wszelkie wariacje są dozwolone, a proporcje zależą od tego jak intensywny smak chcemy uzyskać. Powinien jednak być gęsty. Dodatki stanowią: jogurt, kwaśna śmietana, majonez, ocet, musztarda, sok cytrynowy, gotowane jajka.
Goethe uwielbiał zielony sos i podawał go swoim gościom w Weimarze. Schiller też był ponoć jego wielbicielem.
Uczta zapowiada się już przy płukaniu ziół. Mieszanka ziół cudnie pachnie, a trybula wręcz uwodzi cudownym lekko anyżkowym zapachem.
Przepis podstawowy:
- 1 opakowanie „Grüne- sauce”
- 2-3 szalotki
- 4 -5 łyżek jogurtu greckiego
- 2-3 łyżki majonezu
- 2-3 łyżki oleju
- sól, pieprz
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 3 szczypty cukru
- 1 łyżeczka musztardy ( dałam chrzan)
Wykonanie:
- zioła opłukać, pozbawić grubych łodyżek i dokładnie odwirować w suszarce do sałaty lub osuszyć między papierowymi ręcznikami
- drobno posiekać (nie miksować ), wymieszać z jogurtem, majonezem i przyprawami. Schłodzić przed podaniem. Smacznego!
Wersja wzbogacona:
Składniki jak wyżej, dodatkowo jajka ugotowane na twardo, ilość wg uznania. Żółtka należy przetrzeć przez sitko, białka drobniutko pokroić i wymieszać z sosem.
Na moim blogu gotuje dla Was już od 8 lat. Uwielbiam dzielić się moimi domowymi przepisami, które smakują mojej rodzinie. Koniecznie daj znać, jak smakowały Ci moje przepisy w komentarzach 🙂