Zdrowe odżywianie kojarzy Ci się jedynie z drogimi i luksusowymi produktami? Koniec z tym stereotypem! Naprawdę możesz jeść pożywne i prawidłowo zbilansowane posiłki, które nie wpłyną negatywnie na Twój domowy budżet. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych porad, a dowiesz się, jak jeść zdrowo i tanio.
7 zasad zdrowej i taniej diety
Planowanie posiłków
Co zrobić, żeby zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie jeść zdrowo i pożywnie? Zacznij od planowania posiłków. Wybierz jeden dzień w tygodniu, w którym będziesz ustalać menu na kolejny tydzień. Ułatwi Ci to robienie przemyślanych zakupów, a przede wszystkim uchroni przed zamawianiem fast foodów lub wybieraniem niezdrowych przekąsek. Pozwoli Ci to również uniknąć robienia zakupów pod wpływem chwili i marnowania jedzenia.
Zamawianie diety pudełkowej
Masz problem z planowaniem posiłków, a może nie potrafisz robić ekonomicznych zakupów ze względu na swój stan zdrowia? W takim przypadku rozwiązaniem może być dieta pudełkowa np. Łódź Zdrowy Catering Dietetyczny. Takie cateringi są dostępne w wielu miastach, a do tego kosztują już od 40 zł za dzień. Diety pudełkowe są prawidłowo zbilansowane, więc masz pewność, że jesz zdrowo.
Wybieranie sezonowych warzyw i owoców
Korzystaj z tego, co akurat daje natura, bo takie warzywa i owoce są smaczne, tanie, a przy tym łatwo dostępne. Podczas planowania posiłków koniecznie włącz do swojego menu sezonowe owoce i warzywa, aby wyczarować pyszne sałatki, zupy, gulasze, koktajle czy desery.
Co zrobić zimą, gdy nie masz do dyspozycji tak wielu świeżych warzyw czy też owoców? Wtedy postaw na mrożonki, które są zdrowe i tanie.
Kupowanie produktów w dużych opakowaniach
Często jesz kasze, płatki owsiane, makarony czy też ryż? W takim razie kupuj większe opakowania, bo często są one tańsze w porównaniu do kupowania kilku mniejszych opakowań. Szczególnie to dobry nawyk w przypadku suchych produktów spożywczych.
Pamiętaj jednak, żeby jeszcze przed zakupem zwrócić uwagę na termin ważności soczewicy, orzechów, makaronu czy ryżu. Jeśli jest on krótki, to zrezygnuj z wyboru dużego opakowania, bo prawdopodobnie go nie zużyjesz i będziesz musiał wyrzucić znaczną część.
Przygotowywanie posiłków z wyprzedzeniem
Jesteś zdecydowany na samodzielne przygotowywanie posiłków? Zatem zastosuj się do kolejnej zasady na to, jak jeść zdrowo i tanio. Po prostu gotuj większe ilości jedzenia na raz np. na dwa dni. Część posiłku możesz przechowywać w lodówce, zawekować lub zamrozić. Tym samym zaoszczędzisz mnóstwo czasu, bo nie będziesz musiał przyrządzać jedzenia każdego dnia. Taki sposób gotowania zapewnia też spore oszczędności finansowe.
Jakie posiłki możesz przygotowywać z wyprzedzeniem i porcjować na kilka dni? Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju zupy, gulasze, jednogarnkowe potrawy czy nawet risotto.
Wykorzystywanie resztek jedzenia
Jedzenie zdrowych posiłków stanie się znacznie tańsze, gdy przestaniesz marnować żywność. Niestety statystyki są nieubłagane i wyraźnie wskazują na to, że Polacy marnują mnóstwo jedzenia – każdego roku są to aż 4,8 mln ton żywności. Co więcej, w 60% odpowiadają za to konsumenci, a nie sklepy czy restauracje. Dlatego pora zacząć walkę ze złymi nawykami. Jak możesz to zrobić? Postaraj się maksymalnie wykorzystywać dostępne produkty – pomoże Ci w tym np. meal prepowanie.
Jak efektywnie wykorzystywać resztki jedzenia? Potrzeba do tego odrobinę kreatywności. Dzięki temu z pozostałości pieczonego kurczaka z obiadu wyczarujesz pyszną sałatkę lub jeszcze bardziej wartościowe kanapki. W lodówce zalegają Ci lekko zwiędnięte warzywa? Dodaj je do zupy, gulaszu lub omletów.
Pamiętaj, że wiele warzyw możesz wykorzystać w całości, aby nie wyrzucać skórek – tym bardziej że to właśnie w nich jest sporo składników odżywczych. Dobrym przykładem są brokuły – kwiatostan zjedz na obiad, a z łodygi przygotuj pyszną pastę do kanapek.
Unikanie przetworzonych produktów
Co jeszcze możesz zrobić, żeby jeść zdrowo i tanio? Unikaj produktów, które są drogie, a przy tym nie dostarczają żadnych wartości odżywczych, mają w składzie mnóstwo soli, cukru, sztucznych barwników i konserwantów. Przetworzona żywność typu frytki, niezdrowe gotowce, chipsy, ciasteczka lub batony powinny stać się jedynie produktami rekreacyjnymi, a nie stałą częścią diety. Jeśli jednak masz ochotę na fast food lub nieco większe urozmaicenie w diecie, postaw na domowe wersje tych dań. To tańsze i znacznie zdrowsze rozwiązanie. Świetnie sprawdzą się samodzielnie przyrządzone burgery na pełnoziarnistej bułce, frytki z batatów z niewielką ilością tłuszczu, a także ciasta z sezonowymi owocami.
Artykuł sponsorowany