Kasza gryczana z kefirem

Grykę zaliczamy do roślin, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Dietetycy na całym świecie polecają kasze jako idealne źródło białka, soli mineralnych i witamin. Jakże mądrzy byli nasi pradziadowie, racząc się codziennie porcja kaszy — jeszcze w XVIII wieku kasze należały w Polsce do ulubionych potraw, a wśród nich królowała właśnie kasza gryczana uważana za najzdrowszą. Jej dużą zaletą jest to, że nie zakwasza organizmu.

Kasza gryczana cieszy się największą popularnością kiedy jest ugotowana na sypko. Idealna do podania ze zrazami, gulaszem czy zsiadłym mlekiem. Nadaje się również do pasztetów, nadziewanego kurczaka lub zapiekania. Dokładnie zmielona może zastąpić mąkę gryczaną używaną do wszelkiego rodzaju wypieków.

Gotowanie kaszy gryczanej

Kaszę należy przed gotowaniem dobrze wypłukać w zimnej wodzie, gdyż zawiera sporo zanieczyszczeń. Odrzucić czarne ziarenka. Do gotowania najlepiej użyć tyle wody ile jej wchłonie w trakcie gotowania, by nie utracić cennych składników. Na szklankę kaszy gryczanej należy użyć 2 szklanek wody. Do gotowania kaszy dodać odrobinę masła, by zapobiec sklejaniu się ziarenek. Gotować pod przykryciem do momentu, aż wchłonie cały płyn, około 15 minut. Wyłączyć ogień i zostawić następne 5-10 minut na kuchence pod przykrywką, by kasza doszła.

Gotowanie kaszy w gotowych, kupnych woreczkach w dużej ilości wody pozbawia ją wielu cennych dla naszego zdrowia składników. Powyższy przepis dotyczy gotowania kaszy prażonej (palonej). W handlu jest dostępna również kasza niepalona. By ugotować kaszę niepaloną na sypko, musimy ja sami uprażyć. Jest na to prosty sposób. W garnku, w którym będziemy gotować kaszę rozpuścić 1-2 łyżki masła ghee. Wrzucić opłukaną, przebraną kaszę i obsmażyć ją mieszając, tak by każde ziarenko pokryło się masłem. Następnie wlać wrzącą, posolą wodę i postępować jak wyżej. Wyśmienicie smakuje kasza zalana  do gotowania wywarem z grzybów.

U nas kasza gryczana ma ogromne wzięcie. Nie tylko jako dodatek do dań mięsnych, ale właśnie sama okraszona podsmażonym boczkiem z cebulką i do tego koniecznie kefir. Pycha! Tanie, szybkie, sycące i jakże zdrowe!

Zdrowotne właściwości kaszy gryczanej

Kasze są bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który zapobiega powstawaniu chorób cywilizacyjnych, między innymi obniża poziom cholesterolu we krwi, absorbuje wiele substancji toksycznych, umożliwiając ich wydalenie, zapobiega wielu dolegliwościom gastrycznym.

Kasza gryczana jak większość kasz ma w 100 g – 14 g wody i dostarcza około  350 kcal, jest zatem jak wszystkie kasze dosyć kaloryczna. Wśród innych kasz, kasza gryczana wyróżnia się tym, że posiada spore ilości magnezu.

  • Prawdę mówiąc, nie jest łatwo znaleźć wśród surowców spożywczych te, które obfitowałyby w magnez. Owszem do najbogatszych należą kakao, mak, soja — ale czy te produkty tak często jadamy? Kakao (20%) zawiera 442 mg magnezu w 100 g. Po nim wymienione coraz mniej, a następna na liście jest kasza gryczana i to prażona, bo zawiera w 100 g 218 mg magnezu, nieprażona np. krakowska już tylko 78, czyli i tak sporo, w porównaniu z innymi surowcami spożywczymi. A magnez ratuje nas przed wieloma dolegliwościami. Jeśli czujemy drganie powieki, szczególnie lewej, jeśli wypadają nam włosy, łamią się paznokcie, mamy próchnicę — mogą to być objawy braku tego pierwiastka. Do dalszych objawów zaliczamy: mrowienie nóg, kurcze, drętwienie kończyn, szybkie męczenie się, trudności w skoncentrowaniu uwagi, arytmia, bezsenność lub koszmarne sny (bez przejedzenia się).
  • a oto następny ważny sekret kaszy gryczanej. Roślina ta stanowi bogate źródło bioflawonoidów oraz enzymów o uznanym działaniu prozdrowotnym. Z ziaren gryki pozyskuje się m.in. rutynę, która zapobiega i leczy żylaki. Bioflawonoidy wzmacniają ścianki najdrobniejszych nawet naczyń krwionośnych — naczyń włosowatych. Osoby, które po lekkim naciśnięciu skóry mają w tym miejscu sińce — na pewno mają kruche naczyńka i potrzebują rutyny.
  • kasza gryczana jest też zasobna w witaminy z grupy B: B1, B2 oraz niacynę PP. Jest dość zasobnym źródłem wapnia i nie do pogardzenia — żelaza. Poza tym dodajmy, że zawiera też dość dużo potasu i innych pierwiastków śladowych, takich jak: fosfor, miedź, nikiel, kobalt, bor, cynk, mangan, selen i jod.
  • ponieważ niewiele szkodników atakuje grykę, zwykle jest ona wolna od pestycydów. A to w dzisiejszej dobie niezaprzeczalna zaleta.

NA ZDROWIE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *