Napój z soku z kiszonych buraków i pomarańczy

Zima to doskonały pora, by wzmocnić organizm kiszonkami. Najczęściej kisimy buraki na barszczyk, warto jednak część zakwasu przeznaczyć do wypicia na surowo. Sok z kiszonych buraków szybko przywróci chęć do życia i dobre samopoczucie. Szklanka soku dziennie potrafi tak naprawdę zdziałać cuda, bo to prawdziwa skarbnica witamin, makro- i mikroelementów, do tego niepowtarzalny smak, co nie jest bez znaczenia.

Sok z kiszonych buraków — właściwości

Ma silne właściwości oczyszczające, wydala kwas moczowy z organizmu, wspomaga pracę wątroby i nerek. Uchroni przed katarem, uwolni od zgagi, obniży ciśnienie krwi, wzmacnia krew, podwyższając poziom hemoglobiny.

Efekty picia soku z kiszonych buraków przejdą Wasze najśmielsze oczekiwania. Warto przeprowadzić tygodniową kurację, a może nawet przed i po kuracji zrobić porównawcze badania krwi.

To jednak nie wszystko. W procesie fermentacji uczestniczą bowiem bakterie probiotyczne. Szczepy tych niezwykle pożytecznych dla człowieka drobnoustrojów korzystnie wpływają na florę bakteryjną jelit, usuwają toksyny i chronią przed grzybicami. Dzięki temu mają ogromne znaczenie dla odporności organizmu i ułatwiają mu walkę z infekcjami.

Biorąc pod uwagę niską cenę i dostępność buraka, możemy w łatwy, bardzo smaczny i dosłownie za przysłowiowy „psi grosz” wspomóc własne zdrowie.

Domowy sok z kiszonych buraków — jakie buraki są najlepsze?

Burak ćwikłowy musi być w dobrym gatunku, czyli mieć cienką skórkę, a w przekroju mieć jednolity, ciemnoczerwony miąższ. Im ciemniejszy, tym bogatszy w prozdrowotne antocyjany. Marmurkowa struktura wpływa niekorzystnie na jakość buraka i świadczy o nadmiarze celulozy.

Najsmaczniejsze są buraki o średnicy około 10 cm. Jak wszystkie warzywa korzeniowe im są większe, tym prawdopodobnie bardziej naszpikowane nawozami chemicznymi. Dlatego najlepiej wybierać buraki z upraw ekologicznych, gdyż buraki tak jak marchew z upraw konwencjonalnych łatwo kumulują azotyny.

Napój z kiszonych buraków jest zdatny do picia i bardzo smaczny rozcieńczony jedynie wodą mineralną. Proporcje dodatku wody zależą od intensywności ukiszonego barszczyku, dlatego najlepiej dobrać je według własnych preferencji smakowych. Najczęściej dopełniam 1/3 objętości wody.

Świetnie komponuje się smakowo nie tylko z pomarańczą, ale także z jabłkiem lub ananasem. Wystarczy zmiksować jabłko lub ananasa w kielichu blendera i uzupełnić sokiem z kiszonych buraczków, aby otrzymać pyszny, pożywny koktajl.

Napój na 2 porcje:

  • 200 ml soku z kiszonych buraków
  • sok z 1 pomarańczy
  • woda mineralna
  • 1 łyżeczka soku z agawy — opcjonalnie

Przygotowanie:

Wymieszać składniki i wypić. Najkrótsza kuracja powinna trwać co najmniej 1 tydzień

Na zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *