Musztarda — najpopularniejsza przyprawa. Czy to na kanapce, czy jako dodatek do mięsa musztarda jest niezastąpiona. Osoby dbające o linię wiedzą doskonale, że to najmniej kaloryczny sos na zimno, super dodatek poprawiający smak niemal każdego dania. Czy wiesz, co kryje się w słoiczku z musztardą.

Musztarda — właściwości

Musztarda to przyprawa, której głównym składnikiem są ziarna gorczycy białej, czarnej lub sarepskiej. Gorczyca pełna jest witamin, minerałów i przeciwutleniaczy: witamin z grupy B- B1, B2, B3, B6, E, sporo wapnia, magnezu, żelaza, cynku, miedzi i selenu.

Gorczyca zawdzięcza swój gorzki smak i lecznicze właściwości synapinie. Stanowi naturalne lekarstwo dla układu pokarmowego, przy zaburzeniach pracy żołądka oraz trawienia. Ułatwia trawienie tłuszczów, ma działanie antybakteryjne, stymuluje układ krążenia i pracę mózgu. Ma właściwości żółciopędne, pobudzające wydzielanie trzustki i żołądka. Skutecznie obniża ciśnienie krwi i wspomaga układ odpornościowy. Zawiera sporo siarki wykorzystywanej przez wątrobę w procesach odtruwania organizmu z metali ciężkich i innych trujących substancji. Ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Często używana jest w wyrobach medycznych, takich jak plastry łagodzące przeziębienia i bóle reumatyczne.

Najzdrowsza musztarda to ta o niskiej zawartości cukru, soli i zrobiona na bazie wina pozyskanego z winogron, a nie na bazie octu. Zaletą jest jej długa trwałość.

Taką musztardę bez trudu przygotujesz w domu. Nie licząc przypraw, do jej produkcji potrzebujesz jedynie gorczycy. Wykonanie jest banalnie proste. Niestety, by delektować się jej smakiem potrzeba sporo cierpliwości, ponieważ bezpośrednio po przygotowaniu musztarda jest upiornie ostra, gdy jednak odstoi 2-3 tygodnie, przegryzie się, wtedy nie ma sobie równej. Jest pyszna, aksamitna i nie podchodzi wodą jak ta ze sklepu.

Odważ się, przygotuj własną, domową musztardę. W nadchodzącym sezonie grillowym będzie gwiazdą.

Składniki:

  • 100 g nasion gorczycy (u mnie żółta)
  • 100-120 ml wina lub octu winnego pół na pół z wodą
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka miodu
  • 125 ml wody
  • kurkuma — opcjonalnie

Wykonanie:

  • nasiona gorczycy zalać białym winem lub wodą wymieszaną pół na pół z octem winnym. Przykryć folią spożywczą i odstawić na 24-48 godzin. Gorczyca powinna wchłonąć cały płyn. Im dłużej będzie pęcznieć, tym łatwiej będzie później zmiksować nasiona gorczycy
  • napęczniałą gorczycę umieścić w kielichu blendera, dodać sól, miód i stopniowo dolewać wodę, sprawdzając konsystencję musztardy — blendować
  • przełożyć musztardę do słoiczków i odstawić na 2-3 tygodnie, by się przegryzła i złagodniała. Po tym czasie też najlepiej skorygować ilość soli i miodu. Bezpośrednio po zmiksowaniu, jest tak piekielnie ostra, nie sposób ją doprawić. Ostrość zabija smak
  • do musztardy możesz dodać kurkumę, która nie tylko podniesie jej walory zdrowotne, ale przyjemnie zabarwi. Musztardę możesz przechowywać w lodówce przez wiele miesięcy

Uwagi:
Ze 100 g nasion gorczycy otrzymałam 500 g musztardy

NA ZDROWIE!

Jeden komentarz

  1. Brzmi całkiem ciekawie, taka musztarda, by później sos musztardowy zrobić. Da się czymś zastąpić blender? Rozgniecenie w moździerzu lub czymś podobnym też się sprawdzi? Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *