Cukinia – niedoceniana, a bardzo zdrowa

Cukinia, kabaczek (Cucurbita pepo convar.giromontiina Greb.) to odmiana dyni zwyczajnej. Odmianę tę wyselekcjonowano we Włoszech, stąd pierwotna nazwa „cukinia” od włoskiego zucchini, czyli mała dynia.

Przywędrowała do nas z Ameryki Południowej i zachodnich rejonów Indii. Dużą popularnością cieszy się w krajach śródziemnomorskich, gdzie jest stałym elementem diety. U nas od wielu już lat również. Nie znam działkowicza, który nie miałby na swojej działce cukinii. Zresztą jej uprawa nie sprawia trudności i można ją łatwo wyhodować we własnym ogródku. Ma jednak duże wymagania pokarmowe, dlatego najlepiej udaje się na pryzmie kompostowej. Gdy nie zapomnimy o podlewaniu, odwdzięczy się niezliczoną ilością owoców.

Cukinii za bardzo nie doceniamy i bardzo niesłusznie. Jest bogatym źródłem cennych wartości odżywczych, ma też specyficzne prozdrowotne właściwości. Cukinia stanowi cenne źródło witamin i minerałów.

Cukinia – właściwości zdrowotne

  • Jest bogata w witaminy: B1, B2, B6, C, K, PP.
  • Jest cennym źródłem karotenu, czyli prowitaminy A.
  • Bogata jest w potas (szczególnie ważny latem, gdy upał powoduje jego utratę drogą pocenia się), wapń, magnez i żelazo.
  • Lekka, w dużym procencie złożona z wody jest idealna dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, bowiem 100 g cukinii to zaledwie 15-16 kcal.
  • Można ją jeść bez obawy, ponieważ nie kumuluje szkodliwych substancji i trucizn ze środowiska
  • Ma zbawienny wpływ na trawienie, dzięki szczególnym właściwościom odkwaszającym. Przywraca naturalną równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Jest zatem znakomitym warzywem dla osób, które cierpią na nadkwasowość i zgagę, czy dolegliwości refluksowe.
  • Cukinię można śmiało polecić osobom cierpiącym na cukrzycę. Warzywo ma niewiele węglowodanów i niski indeks glikemiczny (nawet rozgotowana). Świetnie zagęszcza potrawy, daje uczucie sytości, a nie powoduje przy tym gwałtownego podniesienia poziomu glukozy we krwi.
  • Zielona skórka cukinii zawiera niezwykłe cenne substancje z grupy karetonoidów luteinę i zeaksantynę, zbawienne dla naszych oczu. Chronią nasze oczy przed AMD (zwyrodnieniem plamki żółtej).
  • Zawiera jod — cenny pierwiastek dla osób cierpiących na niedoczynność tarczycy
  • Dobra jest na mocne nerwy. Gdy żyjesz w pośpiechu i stresie sięgaj często po cukinię. Dzięki sporej zawartości witamin z grupy B wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i łagodzi objawy stresu.
  • Cukinia jest bardzo łagodna w smaku i  lekkostrawna. Jest warzywem uniwersalnym, które można przyrządzać na wiele sposobów. Możemy wyczarować z niej niemal każdą potrawę, zaczynając od doskonałej kremowej zupy, poprzez dania główne, zapiekanki i sałatki. Na deser możemy zaskoczyć gości ciastem z cukinii. A najbardziej wybredni smakosze docenią przysmak, jakim są kwiaty cukinii smażone w cieście naleśnikowym lub nadziewane.

Mało kto wie, że cukinię możemy zamrażać. Wcześniej należy ją pokroić, oczywiście razem ze skórą, usuwając tylko gąbczasty środek z nasionami. W środku zimy będzie nas cieszyć swoim delikatnym smakiem.

Świetnym dodatkiem do sałatek jest również cukinia konserwowana. Robi się ją w podobny sposób jak  ogórki konserwowe.

Cukinia konserwowa pokrojona w kostkę z dodatkiem pomidorów i cebuli z sosem winegret to bardzo smaczna sałatka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *