Kokos, domowe mleko i wiórki kokosowe — wartości zdrowotne

Palma kokosowa w języku hinduskim to kalpa vrksha, czyli” drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia”, a w języku malajskim nazywa się pokok seribu guna, „drzewo o tysiącu zastosowań”. I tak jest w istocie, bo wszystkie części palmy kokosowej są użyteczne.

Być może słyszałeś o kokosie wiele nieprzychylnych opinii, np. że podwyższa cholesterol, ma zły wpływ na serce i zawiera tłuszcze nasycone. Po długich badaniach udało się naukowcom dowieść, że jest całkiem odwrotnie i obecnie kokos uznawany jest za super jedzenie, dzięki swoim składnikom odżywczym.

Wartości zdrowotne i odżywcze orzecha kokosowego:

  • Tak naprawdę kokos zawiera zdrową postać tłuszczów średniołańcuchowych, które mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze i dodatkowo wzmacniają system odpornościowy. Ponadto są one łatwostrawne i są bezpośrednio wchłaniane przez wątrobę, dostarczając natychmiastowej energii. W przeciwieństwie do kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach, które są przechowywane w komórkach tłuszczowych i są spalane znacznie wolniej.
  • Olej z kokosa nie zawiera cholesterolu, a według niektórych źródeł może nawet wyrównywać jego poziom, poprzez jego przekształcenie w pregnenolon przyspieszając metabolizm komórkowy.
  • Kokos wyrównuje także poziom cukru we krwi.
  • Woda kokosowa zawarta w sercu owocu jest niemal identyczna z ludzkim osoczem krwi. Ma zatem właściwości jak napój izotoniczny. Jest najlepszym sposobem na szybką regenerację po wysiłku sportowym.
  • Kokos to prawdziwa studnia bogactw dla naszego zdrowia. Na wyspach Pacyfiku mówi się o nim” lekarstwo na wszelkie choroby”. Mleko kokosowe jest bogatym źródłem aminokwasów, zdrowego tłuszczu, białka, błonnika, żelaza, sodu, wapnia, magnezu, fosforu, potasu i witaminy C.
  • Pomaga w wielu dolegliwościach, zapobiega chorobom wątroby, chroni przed osteoporozą, zmniejsza ryzyko chorób serca, poprawia trawienie oraz pracę jelit, poprawia poziom cholesterolu, wspomaga metabolizm, a także leczy i regeneruje tkanki. Dzięki temu posiada moc odmładzającą, opóźnia procesy starzenia. Dzięki obecności cennych przeciwutleniaczy należy do grona najbardziej odżywczych pokarmów.

Przy zakupie mleka kokosowego należy zwrócić uwagę na składniki. Niepożądana jest obecność środków zagęszczających i emulgatorów, które negatywnie wpływają na wartość i jakość mleka kokosowego. Nie warto też wybierać mleka odtłuszczonego czy z dodatkami smakowymi lub zapachowymi. Mleko kokosowe możemy także przyrządzić samodzielnie. Sposób jego przygotowania jest bardzo prosty. Przepis pod tekstem.

Istnieje jeszcze wiele innych produktów z kokosa, które są korzystne dla naszego zdrowia np. na zimno tłoczony olej kokosowy, woda z kokosa, krem kokosowy czy też miąższ z kokosa.

Mleko kokosowe jest mlekiem pochodzenia roślinnego, podobnie jak mleko sojowe, ryżowe, czy migdałowe. Stanowi znakomity zamiennik mleka krowiego, wprowadzający do codziennego jadłospisu szczyptę egzotyki.
Warto zatem na stale włączyć produkty z kokosa do codziennej diety i przygotować słodki przysmak np. naleśniki czy ciasto lub spróbować użyć go do kawy.

Mleko kokosowe możemy przygotowywać samodzielnie w domu na 2 sposoby:

  • z miąższu orzecha kokosowego 
  • lub z wiórków kokosowych. Namawiam Was, by choć raz spróbować wyprodukować własne mleko i poznać jego prawdziwy smak. Przy kupnie gotowego łatwiej będzie potem wybrać to najlepsze i najprawdziwsze w smaku.

Przepis na domowe mleko kokosowe z miąższu orzecha kokosowego:

Składniki:

  • orzech kokosowy
  • przegotowana gorąca woda w ilości odpowiadającej wadze uzyskanego miąższu  z orzecha

Wykonanie:

  1. Rozłupać orzech. Nie jest to trudne, jak się może wydawać. Skorupa orzecha ma widoczne trzy wgłębienia. Właśnie tu musimy zrobić 3 dziurki, bądź przy pomocy śrubokrętu i młotka, bądź korkociągu.
  2. Wylać płyn do szklanki.
  3. Teraz orzech bez trudu można już przepołowić. Położyć kokosa na desce, w połowie orzecha przyłożyć nóż i uderzyć młotkiem. Można uderzać w orzecha, trzymając go w ręku, też pęknie bez trudu.
  4. Miąższ pokroić w orzechu nożem, najlepiej z piłką i podważając wyciągać po kawałku. Nożem skroić brązową skórkę.
  5. Uzyskany miąższ pokroić na mniejsze kawałki i umieścić w misie blendera. Wlać wodę uzyskaną z kokosa i dolać szklankę gorącej wody (wlałam 250 ml, ponieważ waga mojego miąższu to około 250 g ). Woda musi być gorąca, ze względu na sporą ilość tłuszczu, jaka się wytworzy przy wirowaniu, by się nie oddzieliła i nie oblepiła miksera. Miksować z małymi przerwami przez kilka minut. Długość miksowania zależy od mocy blendera. I to wszystko.
  6. Teraz należy przygotować miseczkę i najlepiej pieluchę tetrową (taką do użytku kuchennego). Do pieluchy wlać zawartość blendera i wycisnąć, mocno ją wykręcając. Mleko jest niezwykle delikatne w smaku, pyszne, z lekką nutą kokosa. W przykrytym naczyniu można je przechowywać w lodówce niestety najwyżej 2-3 dni. Stojąc, na pewno się rozwarstwi, ale to naturalny proces. Na górze odzieli się śmietanka. Możemy ją ubić do deseru, a mleko zużyć do zupy, sosu, potraw curry, naleśników lub do kawy lub po prostu wypić. Kawa z takim mleczkiem jest wyśmienita. Bardzo polecam!

Wykorzystanie pozostałych wiórków kokosowych:

Pozostałe wiórki są również do wykorzystania. Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia wysypać wiórki pozostałe po produkcji mleka kokosowego. Jeśli zostały bardzo mocno odciśnięte, proces suszenia trwa około 30-45 minut. Suszyć w piekarniku w temperaturze około 120° C bez termoobiegu, lub 100° C z termoobiegiem. W międzyczasie można je przemieszać widelcem. Wiórki ostudzić i przechowywać w zakręconym słoiczku. Z jednego orzecha kokosowego otrzymałam 100 g wiórków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *