Lecznicza nalewka z aronii

Aromatyczna nalewka z aronii to jeden z najchętniej przygotowywanych domowych trunków. Swą popularność zawdzięcza przede wszystkim leczniczym właściwościom aronii i wyjątkowym walorom smakowym. Cierpkie owoce nadają przetworom z aronii doceniany przez smakoszy i koneserów nalewek kwaskowaty, z nutą goryczki bardzo szlachetny posmak.

Owoce aronii oczyszczają organizm z toksyn i obniżają ciśnienie krwi. Spożywanie aronii łagodzi także skutki chemoterapii oraz szkodliwego działania komputera. Wszystko to zasługa mnóstwo antocyjanów – substancji barwnikowych o wybitnych właściwościach zdrowotnych. Wzmacniają naczynia krwionośne, chronią przed zawałem, pomagają przy niedokwaśności żołądka i nadciśnieniu.

Nalewkę z aronii można przygotować na wiele sposobów. Często spotykanym jest przepis z wykorzystaniem liści wiśni. Dodanie do nalewki liści wiśni to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, by aronia straciła swoja cierpkość. Podobny efekt uzyskuje się poprzez wcześniejsze przemrożenie owoców. Dużą popularnością cieszą się warianty, bez liści, bez gotowania i ten właśnie znajdziesz poniżej. Dodatkowo nalewkę można aromatyzować dodatkiem przypraw, np. imbiru lub kardamonu, cynamonu lub wanilii.

Mój przepis bazuje na surowych owocach, nie tracimy wówczas witamin podczas obróbki termicznej. Smak ma bardzo szlachetny i wytrawny. To czysta, długo dojrzewająca wspaniała aroniówka.

Składniki na nalewkę z aronii:

  • 2 kg owoców aronii
  • 0,5 kg cukru
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wody

Wykonanie:

  • aronię umyć, odsączyć i zamrozić przynajmniej na 48 godzin. Można dłużej
  • rozmrożone owoce umieścić w dużym słoju i zalać 1/2 litra spirytusu, wymieszane z 1/2 litra przegotowanej, ostudzonej wody. Spirytus należy wlać do wody (zawsze silniejszy roztwór wlewamy do słabszego), by nastaw nie zmętniał. Odstawić na 4 tygodnie
  • po tym czasie zlać pierwszy nastaw, a owoce zasypać cukrem i odstawić na 7 dni. Potrząsać w międzyczasie słojem, by cukier się rozpuścił 
  • syrop z owoców przecedzić przez gazę lub pieluchę tetrową
  • połączyć oba nastawy, przelać do butelek i odstawić w ciemne miejsce na przynajmniej 6 m-c

NA ZDROWIE!

Czy alkohol wpływa na lecznicze właściwości nalewek?

Owoce, na bazie których wytwarza się nalewki, zawierają wiele prozdrowotnych związków, takich jak: witaminy i minerały, alkaloidy, glikozydy, garbniki, kwasy organiczne, olejki eteryczne i inne. Alkohol wzmaga lecznicze działanie tych surowców, ponieważ podczas produkcji nalewek zachodzi proces zwany ekstrahowaniem, czyli proces wyodrębniania z owoców za pomocą alkoholu tych cennych składników i czynnych związków.

W ten sposób zostają one doskonale zakonserwowane i nie ulegają rozpadowi nawet po dłuższym okresie czasu. Dzięki alkoholowi nalewki nie tylko dłużej zachowują swoją świeżość i lecznicze właściwości, lecz także silniej oddziałują na ludzki organizm, ponieważ alkohol, w małych dawkach, rozszerza naczynia krwionośne i szybciej przedostaje się wraz z cennymi substancjami do krwioobiegu.

Należy pamiętać, że ogromne znaczenie ma stężenie alkoholu użytego do produkcji nalewki. Im jest ono większe, tym lepsze będą właściwości konserwujące, ale utrudnione zostanie wydobycie wszelkich dobroczynnych składników danego surowca. I tu obowiązuje zasada złotego środka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *