Drożdżowe to najlepsze i najzdrowsze ciasto na świecie. Nie jest to tak trudne, jakby się wydawało. Trzeba tylko trochę czasu i ciepła. Pośpiech mu nie służy. Nie lubi też przeciągów i ponoć nawet kłótni w domu. Chałka – challah pochodzi z kuchni żydowskiej.
Ten tradycyjny wypiek przynoszono w darze do świątyni w czasie świąt, a dwie chałki są tradycyjnie podawane w szabas podczas każdego posiłku. Challah znaczy ofiara.
Chociaż wykluczyłam ze swojej kuchni mąkę pszenną, dla chałki robię wyjątek. To jedyny mój wypiek w całości z mąki pszennej. Nic nie zastąpi kawałka świeżutkiej, jeszcze ciepłej chałki z domową konfiturą lub samym masełkiem, taką lubię najbardziej. Pycha!
Ten przepis jest najlepszy z najlepszych. Przed nim upiekłam wiele chałek, ale ten jest super przepisem. Spróbujcie, a stanie się i Waszym ulubionym !
Składniki na 2 chałki:
- 500 g mąki pszennej lub orkiszowej jasnej
- 1 laska wanilii lub cukier waniliowy
- 60 g cukru
- 50 g masła
- 250 ml mleka
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 opakowanie suchych drożdży lub 25 g świeżych
- 1 duże jajko
Do posmarowania:
- 1 żółtko z 2 łyżkami mleka
- cukier perłowy na posypkę
Sposób przygotowania:
- Laskę wanilii rozciąć wzdłuż i wyjąć ziarenka. Włożyć je do rondelka z mlekiem i całość zagotować. Odstawić do ostygnięcia. Gdy będzie letnie wsypać pokruszone drożdże i wymieszać do rozpuszczenia. Dodać cukier i 2 łyżki mąki. Zaczyn zostawić na 15 min do napuszenia.
- Rozpuścić masło. Gdy używamy suchych drożdży, nie robimy zaczynu.
- Wszystkie składniki umieścić w misie robota i przy pomocy haka do ciasta drożdżowego na 2 prędkości zagniatać około 10 minut, do uzyskania gładkiego, rozciągliwego ciasta. Przykryć folią spożywczą i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 1 godzinę, aż ciasto podwoi swoją objętość.
- Wyjąć ciasto na blat i ponownie krótko zagnieść, wybijając z niego powietrze. Podzielić na 6 równych części lub na 3 gdy chcemy zrobić jedną wielką chałkę. Z każdej uformować wałek długości 35-40 cm. Końce powinny być nieco cieńsze.
- Z trzech wałeczków upleść warkocz. Chałka powinna być grubsza pośrodku. Końce zawinąć pod spód. Ułożyć gotową chałkę na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. W ten sam sposób postąpić z drugą porcją ciasta.
- Przykryć blaszkę z chałkami ściereczką i odstawić do wyrośnięcia, tak by podwoiły swoją objętość. Piekarnik nagrzać do 175 ° C.
- Chałki posmarować żółtkiem wymieszanym z dwoma łyżkami mleka i posypać cukrem perłowym. Można posypać również sezamem, makiem, płatkami migdałowymi lub kruszonką, co kto lubi
- Piec w 175 ° C 25-30 minut. Nie przekraczać czasu pieczenia, bo chałki przepieczone będą miały suchy miąższ. Moje były gotowe po 25 minutach.
ŻYCZĘ SMACZNEGO!
Na moim blogu gotuje dla Was już od 8 lat. Uwielbiam dzielić się moimi domowymi przepisami, które smakują mojej rodzinie. Koniecznie daj znać, jak smakowały Ci moje przepisy w komentarzach 🙂