Przepis na dzisiejszy chleb nie jest co prawda zupełnie nowy, ale tak zmodyfikowany, by zaspokoić wielbicieli mąki orkiszowej. Chlebek z cudownym, pachnącym i sprężystym miąższem, a dzięki dodatkowi mąki żytniej długo zachowuje świeżość. Ma chrupiącą skórkę. Można go upiec w dwóch wariantach: w całości z pełnoziarnistej mąki orkiszowej lub pełnoziarnistej mąki orkiszowej pół na pół wymieszanej z jasną mąką orkiszową.
Tak nam ten chleb posmakował, że piekłam go już 4 razy z rzędu i to pewnie nie koniec. Niekłopotliwy, prosty chleb foremkowy. Neutralny w smaku, pasujący do wszystkich dodatków. Bardzo polecam.
Składniki na dużą foremkę chlebową 32 × 13 cm:
- 220 g zakwasu żytniego II lub III-fazowego
- 100 g mąki żytniej jasnej
- 450 g mąki orkiszowej (250 g mąki orkiszowej 630 i 200 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej)
- 350 g letniej wody
- 2 płaskie łyżeczki soli
- 1 łyżeczka suchych drożdży -opcjonalnie
Wykonanie:
- Wszystkie składniki umieścić w misie miksera i hakiem wyrobić ciasto, aż będzie wyraźnie widoczny gluten. Ciasto jest dość lepkie. Dodatek wody zależny jest od rodzaju mąki. Pełnoziarnista wymaga dodania większej jej ilości.
- Foremkę wysmarować olejem i wysypać otrębami. Przełożyć ciasto chlebowe do foremki. Przykryć folią spożywczą wysmarowaną olejem i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Chlebek wyrasta 1-1,5 godziny i wypełni całą foremkę. Bez dodatku drożdży (które możesz oczywiście pominąć) trwa to znacznie dłużej.
- Nastawić piekarnik na 240-250°C. Wyrośnięty chleb posmarować wodą i posypać ulubionymi ziarnami. Posypałam nasionami sezamu. Wstawić do piekarnika i zaparować go. Piec 15 minut w 240°C, następnie zmniejszyć temperaturę do 210°C i piec kolejne 30 minut. Studzić na kratce.
ŻYCZĘ SMACZNEGO!
Na moim blogu gotuje dla Was już od 8 lat. Uwielbiam dzielić się moimi domowymi przepisami, które smakują mojej rodzinie. Koniecznie daj znać, jak smakowały Ci moje przepisy w komentarzach 🙂