Rukiew wodna – eliksir młodości

Rukiew wodna (Nasturtium officinale R. Br.) inaczej rzeżucha wodna to roślina należąca do rodziny kapustowatych, której właściwości lecznicze znane są od starożytności.

Ostatnimi czasy zyskała miano najzdrowszego warzywa świata. Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób Prewencji (CDC) oficjalnie umieściło rukiew wodną na pierwszym miejscu rankingu zdrowej żywności. Znalazła się na samym szczycie badanych roślin z wynikiem gęstości składników odżywczych równym 100. Stała się tym samym największą sensacją i zjawiskiem wśród osób zainteresowanych zdrowym odżywianiem.

Super zdrowa, wyprzedza brokuły, jarmuż i pomidory (ma więcej potasu), więcej witaminy C niż cytryny i więcej beta-karotenu niż rekordzistka — marchewka.

Niestety ma jedną wadę, ciężko ją znaleźć w sklepach, na straganach i warzywniakach. Tym bym się jednak nie martwiła, bo bardzo łatwo wyhodować ją w domu. Nie potrzebujesz nawet grządki w ogrodzie, wystarczy zwykła skrzynka balkonowa, bo jest to mała roślinka. Szybko wschodzi, rośnie dosłownie w oczach, wystarczy tylko odpowiednio ją nawadniać.

Liście rukwi wodnej najlepiej smakują świeże. Rukiew ma chrupiącą teksturę, orzeźwiający ostry i pikantny aromat oraz lekko pieprzowy smak z nutą słodyczy. Można dodawać ją do wszystkiego, sałatek, zup, kanapek, smoothie lub po prostu zjeść świeżą.

Rukiew wodna – właściwości zdrowotne

  • to bogate źródło witaminy C, B1, B2, B6, K, żelaza, wapnia, magnezu, manganu i cynku, który pozytywnie wpływa na włosy i skórę
  • przesycona jest beta-karotenem i witaminą A, które są ważnymi przeciwutelaniaczami niezbędnymi dla zdrowej skóry i oczu
  • zawiera znaczne ilości luteiny i zeaksantyny, dzięki którym karetonoidy, które działają jak przeciwutleniacze, usuwają z organizmu wolne rodniki
  • roślina wyróżnia się również pod względem zawartości kwercetyny- flawonoidu, silnego przeciwutleniacza
  • podstawową właściwością rukwi wodnej jest działanie antynowotworowe. Zmniejsza ryzyko uszkodzeń łańcuchów DNA w komórkach krwi. Związki zawarte w rukwi wodnej posiadają zdolności hamowania rozwoju komórek nowotworowych raka piersi 
  • poprawia kondycję skóry i działa odmładzająco przy spożyciu około 80 g dziennie (spłycenie zmarszczek, zmniejsza przebarwienia i zaczerwienienia, zwęża pory)
  • wspomaga pracę wątroby, tarczycy i układu krwionośnego
  • stanowi środek przeciwzapalny błony śluzowej jamy ustnej
  • wspomaga leczenie reumatyzmu
  • wyciąg z rukwi wodnej podaje się przy awitaminozie
  • posiada działanie moczopędne (spożywana w większej ilości może podrażniać drogi moczowe)

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię i pokusisz się o wyhodowanie zdrowych listków rukwi wodnej!

NA ZDROWIE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *