Smażony karp wigilijny

Przez cały rok zapomniany, a jeden dzień w roku staje się najważniejszą potrawą, bez której nie ma prawdziwej wieczerzy wigilijnej — karp. Przypisywane jest mu znaczenie religijne. Pierwotnie bowiem ryba była symbolem chrześcijaństwa i odradzania się życia. Zjedzenie ryby podczas wieczerzy wigilijnej to gwarancja zdrowia i dostatku, a karpia — obfitości i siły. Karpia można przygotować na wiele sposobów, jednak ten najprostszy, wręcz banalny najlepiej podkreśla delikatny smak mięsa i czyni z niego prawdziwy delikates — to karp smażony na maśle klarowanym. Najpierw jednak musimy go kupić.

Naprawdę smaczny karp nigdy nie będzie tani, ponieważ zanim trafi na nasz stół, musi być poddany „diecie odmulającej”. Już kilka miesięcy wcześniej jest odławiany i pływa w krystalicznie czystej wodzie, by zgubić mulisty posmak, a to wiąże się z wyższymi kosztami hodowli. Warto kupić taką rybkę, bo smakuje nadzwyczajnie. Kto próbował takiego karpia, wie, o czym piszę. Jeśli już kupimy zwykłego karpia w markecie też można w prosty, acz zdecydowany sposób poprawić jego smak. Wystarczy sprawionego karpia pokrojonego w dzwonka posolić i obłożyć plastrami cebuli, wystawić na balkon na całą noc, albo i dłużej. Ten prosty zabieg całkowicie zabija niesmaczny posmak mułu. Polecam!

Jak usunąć śluz z karpia?

Karpia uwielbiam i nie wyobrażam sobie wigilii bez tej arcysmacznej rybki. Przez całe lata najbardziej znienawidzoną czynnością przy sprawianiu karpia i myciu jest pozbawianie go śluzu. Istnieją na to różne patenty: wrzątek, sól, ocet, a ja chciałabym zdradzić najprostszy ze wszystkich sposobów, jest to zwykła siatka na cebulę lub ziemniaki. Umieść w niej rybę i umyj pod kranem pocierając siatkę o skórę karpia. Kilka sekund i ryba gotowa jest do porcjowania bez odrobinki śluzu.

Kupując karpia, wybierz nie większego niż 1.200-1.500 kg. Mięso młodych okazów jest soczyste, nie zawiera dużo tłuszczu, jest najsmaczniejsze. Łuski zachowaj na szczęście.

Składniki:

  • 1 karp – 1.200-1.500 kg
  • cebula 2-3 sztuki
  • 1 jajko
  • bułka tarta
  • masło ghee
  • sok z cytryny

Wykonanie:

  • umyj karpia dokładnie pod bieżącą wodą. Najlepiej uczynić to w siatce po cebuli, śluz schodzi błyskawicznie. Odciąć głowę ogon i płetwy. Nie wyrzucaj ich, tylko zachowaj do przygotowania pysznego bulionu rybnego. Rybę poporcjuj i posól. Obierz cebulę i pokrój w plastry. Układaj warstwami: cebula, ryba, cebula. Naczynie przykryj folią i ustaw na balkonie lub w lodówce na całą noc, lub nawet dwie
  • bezpośrednio przed smażeniem cebulę odrzuć, a karpia skrop sokiem z cytryny, obtocz w jajku i bułce tartej, następnie smaż powoli na rozgrzanym maśle ghee z każdej strony. Podawaj prosto z patelni. Jeśli smażysz większą ilość, złóż upieczone kawałki do naczynia i przechowaj w lekko nagrzanym piekarniku

ŻYCZĘ SMACZNEGO!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *