Koncentrat (sos) pomidorowy na zimę

Przełom sierpnia i września to najlepszy czas na przygotowanie przetworów pomidorowych. Warzywa i owoce najlepiej zawsze przetwarzać na koniec sezonu, są wówczas mocno dojrzałe i mają dużo naturalnej słodyczy, są miękkie i łatwo je rozgotować.

Dziś nikogo już nie trzeba przekonywać, że domowe przetwory są najlepsze. Konserwy pomidorowe z puszki zawierają szkodliwy dla zdrowia BPA (bisfenol A). Jest on składnikiem żywic wyścielających wnętrze puszki. Kwasowość pomidorów powoduje, że BPA wręcz do nich przywiera. Efekt działania BPA to otyłość, zaburzenia hormonalne i cukrzyca typu II. Jeśli korzystasz z kupnych przetworów, wybieraj raczej te w szklanych naczyniach.

Choć wszyscy lubimy pachnące, aromatyczne pomidory prosto z krzaka, najzdrowsze są jednak te przerobione. Obróbka termiczna wyjątkowo pomaga wydobyć z pomidorów to, co dla nas najzdrowsze. Im dłuższe przetwarzane, im  intensywniejsze mają zabarwienie i tym zasobniejsze w likopen.

Czerwony barwnik pomidorów — likopen zajmuje się „wyłapywaniem” wolnych rodników odpowiadających za starzenie się, a także wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Oprócz likopenu, potas i błonnik to bogactwo przetworów pomidorowych.

Przecier na zimowe zapasy zrobiłam metodą tradycyjną, tzn. obrałam ze skóry, następnie przetarłam przez sito, by pozbyć się pesteczek i mocno odparowałam. Jest mocno skoncentrowany, zagęszczony i ma cudowny burgundowy kolorek. Z 5 kg pomidorów otrzymałam 5 słoików a`350 ml.

Taki zagęszczony przecier nie tylko zajmuje mniej miejsca w spiżarni, czy piwnicy, ale jest zwyczajnie smaczniejszy i bardziej aromatyczny. To podstawa zimowej pomidorówki, sosów, dodatek do mięs, ryb i makaronów.

Dla pewności, by moja praca nie poszła na marne, słoiki pasteryzuję. Niektórzy pomijają ten etap. Ale kolejne traktowanie wysoką temperaturą to dodatkowa dawka likopenu.

Składniki:

  • 5 kg pomidorów (lima, malinowy)
  • 1 łyżka soli
  • 1 łyżka suszonego oregano
  • 1 łyżeczka bazylii

Wykonanie:

  • każdego pomidora naciąć z góry na krzyż. Partiami zanurzać pomidory we wrzątku na kilka minut, następnie przekładać do zimnej wody. Zdjąć skórkę z pomidorów. Przekrawać pomidory na mniejsze kawałki usuwając twardą piętkę przy ogonku
  • pokrojone pomidory  umieścić w dużym garnku, zagotować i rozpocząć odparowywanie. U mnie trwało to około 2 godzin. Proces zagęszczania i jego czas w dużej mierze zależy od odmiany pomidorów. Najlepiej użyć mięsistych pomidorów odmiany lima, malinowe lub bawole serca
  • przetrzeć w partiach pomidory przez sito. Przetartą pulpę pomidorową ponownie ustawić na ogniu, dodać sól, zioła i gotować kolejne 30 minut
  • w tym czasie przygotować słoiki, wyparzyć je wraz z nakrętkami
  • gorącą pulpą pomidorową napełnić wyparzone słoiki. Wytrzeć do sucha brzegi słoików i zakręcić wytartymi do sucha nakrętkami 
  • pasteryzacja: gorące słoiki wstawić do garnka wyścielonego papierowym ręcznikiem i zalać gorącą wodą. Pasteryzować w temperaturze bliskiej wrzenia 20 minut. Gdy pasteryzację odłożysz na następny dzień, pamiętaj, by zimne słoiki zalać zimna wodą i postępować jw.
  • słoiki wyjąć, ewentualnie dokręcić wieczka do oporu i przechowywać w chłodnym miejscu

UDANYCH PRZETWORÓW!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *