Nowe garnki? Sprawdź, co wziąć pod uwagę!

Planujesz zakup nowych garnków kuchennych i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, podczas ich wyboru? W naszym artykule znajdziesz garść porad i wskazówek, które ułatwią Ci to zadanie. Pamiętaj, że od tego, jakie akcesoria zdecydujesz się kupić, będzie zależał komfort gotowania, a także smak oraz zdrowie przyrządzonych przez Ciebie potraw. Zapraszamy do lektury.

Materiały w garnkach kuchennych, które sprawdzają się najlepiej

Jak powszechnie wiadomo, garnki mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. W sklepach z akcesoriami kuchennymi dostępny jest ich olbrzymi wybór, a oferowane modele kuszą mnogością rozwiązań, w tym przede wszystkim atrakcyjną ceną. Należy pamiętać jednak o tym, że to przede wszystkim jakość naczyń powinna być brana pod uwagę, podczas ich zakupu. Tą natomiast gwarantują materiały, z jakich zostały wykonane. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych surowców, z których mogą być wykonane garnki kuchenne i w naszej ocenie stanowią najlepszy wybór.

  • garnki ze stali nierdzewnej. Modele te na stałe zagościły nie tylko w polskich, ale również zagranicznych domach. Powodem, dla którego stanowią jeden z najczęstszych wyborów, jest mnogość ich zalet. To niezwykle trwałe naczynia o ponadczasowym designie, które są odporne na korozję. Bardzo dobrze przewodzą i rozprowadzają ciepło, dzięki czemu gotowanie z ich użyciem przebiega dużo sprawniej. Bogata oferta tego typu garnków prezentowana jest tu: https://gerlach.pl/garnki-ze-stali-nierdzewnej i zdecydowanie warto poznać jej szczegóły.
  • garnki ceramiczne. Naczynia te stanowią połączenie wielu materiałów. Korpus garnków może być stworzony z aluminium czy stali nierdzewnej, natomiast ich wnętrze jest pokryte powłoką ceramiczną. Modele te mają wiele zalet, a wśród najważniejszych warto wyróżnić trwałość, brak wchodzenia w reakcje z pokarmami oraz możliwość beztłuszczowego gotowania.
  • garnki żeliwne. Cieszą się dużym uznaniem wśród zwolenników tradycyjnego gotowania. Swoją dobrą sławę zawdzięczają głównie wysokiej trwałości, a także odporności na odkształcenia i zarysowania. Dodatkowo perfekcyjnie przewodzą i utrzymują ciepło, a przyrządzone w nich potrawy zachowują więcej wartości odżywczych oraz odpowiednio wysoką temperaturę.
  • garnki granitowe. Nazywane są tak najczęściej modele, których wnętrze zostało pokryte powłoką imitującą granit. Naczynia te cechuje wysoka trwałość oraz ciekawe wzornictwo. Dzięki zastosowanej w nich powłoce są łatwe w czyszczeniu i zmniejszają ryzyko przywierania potraw.

Garnki indukcyjne a tradycyjne – które będą lepsze?

Poszukując odpowiednich garnków do gotowania, poza kwestiami związanymi z zastosowanymi w procesie ich produkcji surowcami, należy wziąć pod uwagę również inny ważny aspekt. Mowa o rodzaju płyty grzewczej, jaka znajduje się w danej kuchni. W przypadku modeli tradycyjnych – gazowych lub elektrycznych – wybór nie będzie skomplikowany. Przysłowiowe schody mogą pojawić się jednak w sytuacji, kiedy w danej kuchni znajduje się płyta indukcyjna. Ten rodzaj kuchenki wymaga dużo większej uważności, podczas doboru odpowiednich naczyń. W tym przypadku konieczny będzie dobór modeli, wyposażonych w ferromagnetyczne dno. To garnki indukcyjne, działające na zasadzie zbliżonej do magnesu, które są przyciągane właśnie przez kuchenkę indukcyjną. Połączenie naczynia z płytą grzewczą przyczynia się do wytworzenia energii, umożliwiającej ogrzewanie potraw. Skąd jednak zyskać pewność, że dane modele będą odpowiednie do indukcji? Otóż jeśli na dnie naczynia widnieje symbol zwojnicy, jest ono kompatybilne z tego typu urządzeniem.

Modele garnków, które powinny znaleźć się w każdej kuchni

Wybór modeli garnków jest szeroki, a to, które z nich najlepiej sprawdzą się w danej kuchni, powinno być przede wszystkim podyktowane potrzebami ich przyszłych użytkowników. Można wybierać spośród takich propozycji, jak m.in.: brytfanny, rondle, szybkowary, garnki do rosołu, mleka i wiele innych. Producenci naczyń umożliwiają również zakup gotowych zestawów. Na szczególną uwagę zasługują garnki Gerlach, które zachwycają dużym wyborem i najwyższą jakością. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *