Rosół to klasyk kuchni polskiej i jak mawiały nasze babcie, jest dobry na wszystko. I miały rację, bo ma działanie przeciwzapalne, rozgrzewające i stymulujące nasz układ odpornościowy. Niezastąpiony w sezonie zimowym, ponieważ bulion łagodzi katar i kaszel oraz rozrzedza śluz, ułatwiając jego odkrztuszanie, jednym słowem pomaga w walce z przeziębieniem.
W rosole aż roi się od witamin i minerałów! Domowy rosół szczególnie bogaty jest w reaktywny aminokwas — cysteinę, który silnie wpływa na detoksykację i regenerację ludzkiego ustroju. To jeden z powodów, dla którego wielu z nas nigdy nie nie przejdzie na dietę wegańską.
Cysteina to magiczny składnik rosołu! Hamuje migrację białych ciałek krwi biorących udział w walce z różnego rodzaju zapaleniami. Ta cudowna substancja wytwarza się podczas długiego gotowania drobiu i jest obecna w wywarze nawet przy kilkunastokrotnym rozcieńczeniu.
Kolejną zaletą rosołu gotowanego na kościach jest wspomaganie funkcjonowania układu pokarmowego — ściany Twoich jelit są cały czas narażone na uszkodzenia przez najróżniejsze czynniki: infekcje, niektóre leki czy białka, a ponieważ ściany jelit składają się z jednej warstwy komórek i jeśli połączenia ścisłe między nimi się otworzą, stajesz się podatny na chorobę nieszczelnego jelita. Wtedy może Ci pomóc spożywanie kolagenu, który występuje w mięsie, chrząstkach, skórze i kościach, a jest uwalniany podczas gotowania rosołu. Spożywanie rosołu wpływa wyjątkowo kojąco na Twoje jelita.
Rosół (bulion) na kościach jest bardzo popularny wśród osób dbających o swoje zdrowie i uprawiających sport — nawet dla tych, które nie cierpią na zespół nieszczelnego jelita — zawiera bowiem dużo niezbędnych składników odżywczych. To tyle pokrótce o właściwościach zdrowotnych rosołu, ale lista ta jest o wiele dłuższa.
Jak przygotować najlepszy rosół? Trzeba przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, bo potrwa to kilka godzin.
Składniki:
- 1 średni organiczny kurczak lub 1,5 kg kawałków kurczaka z kośćmi
- 3 marchewki
- 1 pietruszka
- 1 por
- 1/2 selera
- 1 cebula
- liście lubczyku
- 2-3 plasterki imbiru
- kawałek kurkumy
- 1-2 łyżki żywego octu jabłkowego (niepasteryzowanego)
- sól kamienna (morska, himalajska), pieprz
- listek laurowy, ziele angielskie – opcjonalnie
Przygotowanie:
- umyte mięso, obrane warzywa, przypaloną na płycie cebulę i wszystkie inne składniki umieścić w garnku i zalać zimną wodą, w takiej ilości, by je przykryła (ale nie więcej)
- zagotować, następnie zmniejszyć ogień i gotować na pyrkającym ogniu co najmniej 2-3 godziny, a najlepiej 6-8 godzin. W razie potrzeby dolewaj wody (zawsze wrzątku, by rosół pozostał klarowny). Po zagotowaniu zdejmij z rosołu cedzakową łyżką szumowiny
- bulion możesz przechowywać w lodówce do 7 dni lub zamrozić na nie dłużej niż 6 miesięcy
Uwagi:
Do bulionu można użyć różnych gatunków mięsa (wołowina, indyk, kaczka, perliczka gołąb), a każdy wniesie inne wartości odżywcze. Podobnie z warzywami i ziołami — różnorodność bardzo wskazana.
Co odróżnia bulion od rosołu?
Bo to jednak nie to samo. Bulion jest bardziej skoncentrowany od rosołu i do jego przygotowania używamy mniejszej ilości wody. Również czas gotowania odgrywa tu kluczową rolę, bo bulion gotujemy nawet do 8-24 godzin, aż wszystkie chrząstki i mniejsze kostki dosłownie się rozpuszczą. Im dłużej gotowany bulion, tym ciemniejszą przybiera barwę.
Bulion po odcedzeniu pijemy w formie gorącego napoju. Ma szczególne walory zdrowotne i kojące dla naszych jelit.
Rosół przygotowujemy z identycznych składników, lecz przy użyciu większej ilości wody. Traktujemy jak zupę i podajemy z makaronem, lanym ciastem, lub kluseczkami z kaszy manny. Domowy wywar — bulion i rosół to doskonała baza do przygotowania innych zup i sosów.
NA ZDROWIE!
Na moim blogu gotuje dla Was już od 8 lat. Uwielbiam dzielić się moimi domowymi przepisami, które smakują mojej rodzinie. Koniecznie daj znać, jak smakowały Ci moje przepisy w komentarzach 🙂